
Természetvédelmi kezdeményezések a Bükkösdi Kőbánya területén
A biodiverzitás az alapja az ökoszisztémák stabilitásának, ellenállóképességének és regenerálódó képességének. Egy sokszínű élővilág fenntartja a víz-, levegő- és talaj megfelelő minőségét, és segít az éghajlati hatások enyhítésében is. A természet sokfélesége nemcsak érték, hanem erőforrás is – közös felelősségünk, hogy védjük és megőrizzük.
A Holcim Magyarországnál kiemelt figyelmet fordítunk a bányászat hatásainak kiegyensúlyozására, valamint a területek ökoszisztémáinak fennmaradására és gondozására. Tudatosan csökkentjük ökológiai lábnyomunkat, és aktívan dolgozunk azon, hogy a közösség – különösen a gyerekek és a fiatal generáció – lehetőséget kapjon arra, hogy megismerje, megértse és értékelje a természet kincseit.
A Bükkösdi Kőbánya területén számos, a biodiverzitás megőrzését célzó programon dolgozunk, erre nagyon jó példa a tanösvény létesítése, ahol a látogatók megismerhetik a bánya működését és a természetvédelmet célzó munkánkat. A cél az ismeretterjesztés és az élményalapú tanulás – különösen iskolai csoportok számára.
A tanösvény kialakítását, elemeinek létrehozását 2025-ben kezdtük meg, a tervek szerint a teljes tanösvény 2026 nyarától lesz megtekinthető előzetesen meghirdetett időpontokban, vezetett túra keretében.
A területen számos biodiverzitás-megőrzést célzó programon dolgozunk. Az eddigi munka során önkéntes munkatársaink több esetben is aktívan részt vettek ezekben a projektekben.
Az ösvényen sétálva megtekinthetőek már az eddig megvalósult projektjeink:
A munka nem áll meg itt – továbbra is szeretnénk védeni és óvni az itt élő élővilágot. Terveink között szerepel még:
- Rovarhotel telepítése: Idén nyáron a bányaterületen raklapok újrahasznosításával mesterséges élőhelyet hozunk létre, amely segíti a rovarokat a fészeképítésben, a hibernálódásban és a táplálkozásban. A jó hír, hogy ilyet Te is könnyedén elkészíthetsz otthon a kertedben. A rovarhotelekről bővebben ide kattintva olvashatsz.
- Itatóhelyek kialakítása: A madarak, hüllők és rovarok számára létfontosságú a víz – különösen nyáron. Kisebb természetes itatók, pocsolyák vagy mesterséges itatóedények kihelyezésével segítjük a száraz időszakok átvészelését, és növeljük a terület vonzerejét az élőlények számára.
A bánya környéke nemcsak munkaterület, hanem egyben élő ökoszisztéma is – számos állatfajnak nyújt természetes élőhelyet. Olyan érzékeny fajok is megtelepedtek itt, mint a molnárfecske, a partifecske, a hód vagy az erdei emlősök, például az őz és a róka.
Ez a sokszínű jelenlét is motivál bennünket arra, hogy újabb élőhelyvédelmi lépéseket tegyünk.
Van ötleted, mivel bővíthetnénk a természetes élőhelyeket az élővilág védelme érdekében?