Környezettudatosság a háztartásban
Holcim Zöld tippek a gördülékeny visszarázódáshoz:
1. Óvjátok a füzeteket, könyveket környezetbarát csomagoló anyagba bújtatva!
Feltűnőek a műanyag fóliába bújtatott olvasnivalók, tanszerek, de amennyire mutatósak, éppen annyira károsak is a természetre. Ha csomagolni kell, keressetek uniós ökocímkével ellátott termékeket, mert azok környezetre gyakorolt káros hatásai jelentősen kisebbek.
2. Számoljatok le a zacskókkal, egyszer használatos műanyagokkal!
Az alufóliák, műanyag zacskók és a szívószálas üdítők helyett tegyétek a tízórait / uzsonnát többször használható szalvétába. Az üdítőt, vizet töltsétek kulacsba, tegyetek mellé egy fém szívószálat (ha szükséges) és máris egy adag szeméttel kevesebb.
3. Legyen szó a szülők vagy a gyerekek ruháiról, ételeiről vagy kiegészítőiről, válasszátok a hazaiakat!
A bevásárlások során fordítsatok figyelmet a termékek kiválasztásánál a minőség és külső mellett a származási helyre is. Egy távol-keleti termék rengeteget utazik addig, amíg megérkezik hozzánk, ami rengeteg károsanyag-kibocsátással jár!
4. Mutassatok példát! Kényelem helyett közlekedjetek fenntarthatóbb alternatívát választva!
Amennyiben van rá lehetőség, és az iskola nincs túl messze, a gyalog vagy kerékpárral megtett út a gyermekek egészségmegőrzését is támogatja. Amennyiben túl nagy távolságra van az iskola vagy a munkahely, akkor válasszátok a tömegközlekedést vagy fogjatok össze barátokkal, munkatársakkal és utazzatok közös autóval.
- Csak azokat a dolgokat szerezzétek be, amelyekre valóban szükség van!
Nincs semmi baja a tavalyi iskolatáskának, tolltartónak vagy tornacipőnek? Akkor ne vegyetek újat, vagy ha mégis szükséges egy új, válasszatok strapabíró, tartós terméket! - Válasszatok környezetbarát tanszereket, papírárut!
A füzetek, rajzlapok, csomagolópapírok fogyó termékek a családokban. Vegyetek olyan füzeteket, amely újrahasznosított papírból vagy fenntartható erdőgazdálkodásból származó fából (FSC) készült. Keressétek a termékeken a környezetbarát termékjeleket! - Csomagoljátok az uzsonnát környezetbarát dobozba, tegyetek a gyerekeknek kulacsot!
Műanyag helyett válasszatok fém vagy üveg ételtároló dobozokat, PET palackos üdítők helyett pedig az újratölthető kulacsot. A szendvicseket alufólia vagy nylon zacskó helyett környezetbarát, textil uzsonnás szalvétába vagy zéró waste csomagoló tasakba tegyétek el. - Amit lehet, vegyetek használtan!
Ha bútorra (íróasztal, szék), biciklire vagy egyéb másodkézből is beszerezhető dolog hiányzik, érdemes körbenézni a használt dolgokat áruló fórumokon. Nemcsak környezetbarát, de pénztárca barátabb is.
Ma van a Túlfogyasztás Napja (Earth Overshoot Day), amikorra az emberiség már felhasználta a Föld egész évre rendelkezésére álló erőforrásait. Ez a dátum minden évben emlékeztet arra, hogy életmódunk és fogyasztási szokásaink fenntarthatatlanok, és sürgős cselekvésre van szükségünk a jövőnk megóvása érdekében.
Tudtátok, hogy a Global Footprint Network adatai szerint 2024-ben is az emberiség környezeti lábnyoma jóval meghaladja a Föld regenerációs képességét? Jelenlegi fogyasztási ütemünk mellett évente több mint másfél Földre lenne szükségünk ahhoz, hogy fenntarthatóan élhessünk. Ez az állapot nem csak ökológiai, hanem társadalmi és gazdasági kihívásokat is jelent, amelyeket közösen kell megoldanunk.
Holcim Zöld tippek - a Föld jövőjéért:
- Gondoljátok át fogyasztási szokásaitokat! Az energiahatékony háztartási eszközök használata, a helyi és szezonális élelmiszerek vásárlása, valamint a hulladékcsökkentés mind hozzájárulnak a fenntarthatósághoz.
- Válasszatok környezetbarát közlekedési formát! Az autóhasználat csökkentése, a tömegközlekedés, kerékpározás vagy gyaloglás előnyben részesítése szintén jelentős mértékben csökkentheti környezeti lábnyomunkat.
- Döntsetek az energiahatékonyság mellett! Otthonaitok energiahatékonyságának javításával (pl. szigeteléssel, energiatakarékos világítással és megújuló energiaforrások használatával) csökkenthetitek a fogyasztásotokat és a szén-dioxid-kibocsátást.
- Vásároljatok megfontoltan! Csak azt vegyétek meg, amire valóban szükség van, és válasszatok hosszú élettartamú, újrahasznosítható termékeket!
- Vegyetek részt helyi közösségi programokban!
- A vállalatoknak és kormányoknak is kulcsszerepe van abban, hogy fenntarthatóbb jövőt építsünk. A zöld technológiákba és megújuló energiaforrásokba történő befektetések, a környezetvédelmi szabályozások szigorítása, valamint a fenntartható gazdasági modellek támogatása mind hozzájárulnak a pozitív változásokhoz.
Mi, a Holcim Magyarország Kft.-nél elkötelezettek vagyunk a fenntarthatóság iránt, és számos olyan kezdeményezést indítottunk el, amelyek célja a környezet megóvása és a karbonlábnyom csökkentése. Az innovatív gyártási technológiák alkalmazása, az alternatív nyersanyagok felhasználása és az energiahatékonyság növelése mind hozzájárulnak ahhoz, hogy zöldebbé tegyük a jövőt.
Köszönjük, hogy velünk tartotok!
A nyári időszak kiváló lehetőséget kínál a grillezésre, a friss halak fogyasztására és a napozásra. Mindeközben azonban az is fontos, hogy a környezetünk védelmére és a fenntarthatóságra is figyelemmel legyünk. Ezért a mai tippjeink arról szólnak, hogyan élvezhetitek a nyarat környezetbarát módon.
Környezettudatos és egészséges napozás:
- Kerüljétek a napozást a legmelegebb órákban (11:00-15:00 között)!
- Viseljetek kalapot, vagy sapkát, hogy ezzel is csökkentsétek a bőrkárosodás kockázatát!
- Használjatok természetes összetevőket tartalmazó napvédő krémeket, amelyek nem károsak az élővilágra!
- Válasszatok jobb minőségű, több évig is használható vizi-, és napozómatracokat, hogy ezzel is csökkenteni tudjátok a műanyag hulladékot!
Fenntartható grillezés:
- A hagyományos grillbrikettek helyett válasszatok természetes faszenet! Ezek kevesebb káros anyagot bocsátanak ki és fenntartható forrásokból származnak.
- Használjatok újrahasználható vagy biológiailag lebomló tányérokat, evőeszközöket és poharakat! Ezzel csökkenthetitek a műanyag hulladékot.
- Vásároljatok helyi termelőktől! A helyben megtermelt zöldségek és a kistermelőktől származó húsok nem csak egészségesebbek, de a szállításból adódó karbonlábnyoma is kisebb.
- Fogyasszatok - ha tehetitek, heti egyszer - hazai vizekből származó halakat!
- Válasszátok a közeletekben termett, idény jellegű gyümölcsöket, amelyek frissítőek, egészségesek és környezettudatosak, hiszen rövid utat tesznek meg a kerttől az asztalotokig.
A nyári hőségben mindennél fontosabb, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszunk, hiszen az egészségünk megőrzéséhez elengedhetetlen a hidratáció. Ahhoz, hogy mindeközben a környezetet is óvni tudjuk, nem szabad elfeledkezni a fenntarthatóságról sem.
Holcim Zöld tippek - a fenntartható és tudatos folyadékfogyasztáshoz
1. Használjátok az újratölthető kulacsot!
A rozsdamentes acélból, üvegből vagy BPA-mentes műanyagból készült kulacsok nem csak tartósak és környezetbarátak, de stílusosak is. Ráadásul, hosszú távon pénzt is megspórolhattok velük, mivel nem kell folyamatosan új műanyag palackokat vásárolni.
2. Fogyasszatok csapvizet!
Magyarországon a csapvíz minősége kiválóan megfelel a szomjoltásra. Ha unalmasnak találjátok a sima vizet, adjatok hozzá friss gyümölcsöket (pl. citromot, lime-ot, epret) vagy mentalevelet, készítsetek házi készítésű limonádét, vagy jeges teát!
3. Ha tehetitek szereltessetek fel otthonra vízszűrőt!
A vízszűrő javítja a csapvíz minőségét és ahhoz is hozzájárul, hogy kevesebb vízkő lerakódás keletkezzen a háztartási gépeken, zuhanyfülkén.
4. Válasszatok újrahasznosítható szívószálakat!
Ha nem tudjátok nélkülözni, akkor válasszatok komposztálható (papírból, bambuszból) készült a szívószálakat, vagy újrahasznosítható változatokat (pl. fémet) a műanyag helyett!
5. Minden a szokásokon múlik!
Tegyétek a napi rutin részévé a hidratálást! Pl. igyatok meg 2 dl vizet minden étkezés előtt és után. Sokat segíthetnek a mobil alkalmazások is, amelyek emlékeztetnek a vízivásra és nyomon követik a napi folyadékbevitel alakulását.
1. Használjatok üveg edényeket az élelmiszerek tárolására
Az üvegtárolók nemcsak környezetbarátabbak, de az ételek ízét és frissességét is jobban megőrzik. Ráadásul, az üveg könnyebben tisztítható és újrahasznosítható.
2. Figyeljetek a megfelelő elrendezésre!
Az ételek elrendezése a hűtőben nemcsak a tárolás és az egészségetek megőrzése, de az energiahatékonyság szempontjából is fontos.
- A tejtermékeket és húsokat mindig a hűtő alsó részébe helyezzétek, ahol a hőmérséklet a legalacsonyabb.
- A zöldségeket és gyümölcsöket papír zacskókba, vagy papírtörlőbe csomagolva a fiókokba tegyétek, hogy tovább frissen maradjanak.
- Az ajtópolcokon tároljátok az italokat mivel itt a hőmérséklet ingadozóbb. Ugyanezen okból az is fontos, hogy gyógyszert sose tegyetek az ajtóra!
3. Optimalizáljátok a hőmérsékletet!
A hűtőszekrény optimális hőmérséklete 3-5°C között van, míg a fagyasztóé -18°C. Ha ennél hidegebbre állítjátok, könnyen jegesedik, ami többlet energiafogyasztást eredményez.
4. Készítsetek jégkockát otthon!
A benzinkutakon kapható műanyag zacskóba csomagolt jégkockák és a jégkockakészítő nejlonzacskók helyett használjatok újrahasznosítható (a hűtőkhöz tartozó, vagy szilikonból készült) jégkockatartókat!
5. Takarítsátok rendszeresen, természetes tisztítószerekkel a hűtőt!
Időnként engedjétek le a fagyasztót és takarítsátok ki természetes alapanyagú tisztítószerekkel (pl. ecettel és szódabikarbónával) a hűtőszekrényeteket! Az ecet eltávolítja a baktériumokat és a kellemetlen szagokat, míg a szódabikarbóna remek súrolószerként funkcionál. Egyszerűen keverjétek össze egy kis vízzel, és máris kész a környezetbarát tisztítószer.